אלרגיות

Banner

אלרגיות

אלרגיה היא כידוע תגובת יתר של מערכת החיסון. ישנם ארבעה סוגים של תגובת יתר, ורוב סוגי האלרגיה שייכים לתגובת יתר מסוג I.

התגובה האלרגית מתרחשת עקב חשיפה לאלרגן כלשהו, שעבור מרבית האוכלוסייה לא יגרום לתגובה חיסונית כי למעשה אינו מזיק לגוף.

מה שמעניין זה שהגישה ברפואה סינית בטיפול באלרגיות מאוד שונה מהגישה של הרפואה המערבית. חלק מהתרופות לטיפול באלרגיה מכילות חומרים שמדכאים את מערכת החיסון או סטרואידים, שהן תרופות יעילות לטיפול מצד אחד, אך בעייתיות בגלל ריבוי תופעות לוואי.

ברפואה הסינית הגישה היא שונה ודווקא בהרבה מקרים נרצה לחזק את מערכת החיסון. צריך להבין שהרפואה הסינית בנויה על ההבנה שהאדם הוא חלק מהטבע, ומה שמתרחש בטבע ובעולם מתרחש גם אצלנו. כשמתבוננים על ממלכה המוקפת חומה, קל להבין שכמה שהחומה תהיה חזקה יותר – כך יהיה קשה יותר לחדור מבחוץ. אותו דבר עם הגוף שלנו. לחומה של הגוף ברפואה הסינית קוראים “הצ’י המגן”. הצ’י המגן מופץ על ידי הריאות וככל שיהיה יותר חזק, כך נהיה חולים פחות, והגוף יוכל להתמודד עם פתוגנים חיצוניים המנסים לפלוש. את הצ’י המגן ניתן לחזק על ידי דיקור, צמחים, פעילות גופנית ותזונה.

נזלת אלרגית:

גודש באף אשר בהרבה מקרים גורם לנשימה דרך הפה, נזלת מימית שקופה מטפטפת, דמעות וצרבת בעיניים – בעיקר בבוקר. במקרים שהגודש באף סותם את הסינוסים, עלולה להיגרם דלקת (סינוסיטיס).

למידע נוסף על נזלת אלרגית

 

אסטמה:

אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי האוויר, עם תגובת יתר לגירויים שונים. תגובת היתר תתבטא בהצרות או חסימה נרחבת של דרכי האוויר. היא יכולה לעבור הטבה על ידי טיפול או אפילו באופן טבעי.

התקף אסטמה מתבטא בהתקפים של קוצר נשימה, שיעול וצפצופים וביניהם יש תקופות חופשיות מתסמינים. בד”כ ההתקפים הם קצרים, ולאחר ההתקף החולה נראה בריא. חשוב לציין שהתקף יכול להיות גם חמור מאוד ויכול להגיע למצב שמחייב הנשמה.

למידע נוסף על אסטמה- אבחנה וטיפול ברפואה הסינית