דורבן plantar faceiitis

דורבן plantar faceiitis

דורבן, (או דלקת של הרצועה החיתולית הכפית) זוהי הסיבה הכי שכיחה לכאב בעקב.

דורבן ברגל או דורבן בעקב, הוא כאב בחלק התחתון של העקב הנובע מדלקת של הרצועה החיתולית הכפית (plantar fascia), בחלק בו הרצועה מתחברת לעצם העקב.

לרוב, הכאב מופיע בחלק התחתון של העקב, אך אצל אנשים שונים, הכאב יכול להופיע במקומות אחרים, ולא בהכרח בעקב, אלא במקומות נוספים בכף הרגל.
הפאשיה הפלנטרית היא רקמה שטוחה שמתחברת מעצם העקב ועד לאצבעות. היא תומכת בקשת הרגל.
בחלק גדול מהמקרים, דלקת מתרחשת לאחר מתיחה או מאמץ חוזר באזור מסוים. וכך גם בעקב: מתיחה חוזרת של הפאשיה הפלנטרית, עלולה להוביל למצב שהיא נחלשת עם הזמן, מתנפחת ומודלקת. דבר זה גורם לכאב בעקב.
נפוץ שהכאב יופיע בקימה ובצעדים הראשונים של הדריכה. דפורמציה זו, מתרחשת כאשר נוצר עומס ולחץ על כף הרגל בעמידה מרובה, ריצה או הליכה, למי שיש קשת גבוהה בכף הרגל ,לבעלי משקל יתר, לבישת נעלים לא מתאימות, קיצור גיד האכילס או  שריר התאומים . בחשיפה חוזרת ללחץ, נוצרים קרעים קטנים ברצועה, המובילים לכאב ונפיחות.

לרוב האנשים מופיע כאב בצעדים הראשונים בבוקר ובקימה מישיבה ממושכת, אך הוא חולף לאחר כמה דקות. כף הרגל עלולה לכאוב ככל שחולף היום ולכאוב בעיקר בעליית מדרגות.

האבחנה נעשית באמצעות מספר שאלות לגבי אורח החיים שלך, מתי כואב בעיקר, צילום רנטגן בכדי לשלול בעיות אחרות, ובדיקה פיזיקלית.

מנוחה זה דבר חשוב שיכול לעזור, אבל בנוסף לזה, ברוב המקרים ניתן לטפל ולעזור בעזרת רפואה סינית ושמירה על אורח חיים נכון.
בנוסף לטיפול בקליניקה ישנם גם פעולות שאפשר לעשות בבית כדי לעזור למקום להירפא, יש לבצע מתיחות והגמשות לשריר התאומים מספר פעמים ביום, בייחוד בקימה משינה בבוקר. יש לבצע עיסוי רקמות עמוק לשריר התאומים ולכף הרגל, נעילת נעליים שיתמכו בצורה אופטימלית בקשת כף הרגל. יש להתחיל את הטיפול באופן מידי ולא לחכות- ככל שהזמן עובר, המחלה מחמירה, הכאבים וההגבלה מתגברים וזמן הריפוי מתארך.

לקריאה נוספת על דורבן ברפואה סינית במגזין בריאות רוזמרין

Author Info

גל דרורי

גל דרורי

מטפל מוסמך ברפואה סינית, מרצה במכללת רידמן. נסיון של יותר מעשור. בוגר 4 שנות לימוד במכללת רידמן (Dip.Ac) בהצטיינות. את התמחותי עשיתי בבית חולים Zhejiang בעיר האנגזו שבסין במחלקות: דיקור, טווינא, ילדים, גניקולוגיה, עור ורפואה פנימית. מדריך צ'י גונג ומעביר הרצאות וסדנאות בנושא שימור ושיפור הבריאות לפי הרפואה הסינית בטיפול הראשון בקליניקה אני מבצע אבחנה הכוללת תשאול ואבחון דופק לשון ובטן ומתאים את הטיפול היעיל ביותר בהתאם לאבחנה. אשמח לעזור גם לך

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *